W tym miesiącu podejmujemy temat: Dwory, chaty i pałace, czyli o polskim domu. Kontusz, żupan, pas słucki – w co się Polacy ubierali. Bigos i psy pod stołem, czyli jak Polacy ucztowali.
Przedszkolaki poznają: charakterystyczne budowle związane z historią Polski, jak zmieniał się strój polski w ciągu wieków, charakterystyczny ubiór chłopa, szlachcica, króla, pojęcia: manufaktura, kupiec, żupan, kontusz, stroje ludowe: krakowski, śląski, łowicki, kurpiowski, gościnność - jako cechę Polaków, pojęcia : biesiada, włoszczyzna, jabłka ziemne, ciekawostki związane ze sprowadzeniem do Polski włoszczyzny i kawy, charakterystyczne polskie potrawy: bigos.
Ponadto poszukujemy odpowiedzi na pytania: gdzie mieszkał książę?, z czego budowano dwory?, jak ubierał się chłop, szlachcic, król?, jak nazywano dawne fabryki, w których wszystko wykonywano ręcznie?, jaki strój ludowy nosi się w naszym regionie?, co to jest „włoszczyzna” i dlaczego tak ją nazywamy?, kto wprowadził zwyczaj picia kawy?, co to były ziemne jabłka?, jest polskim daniem narodowym?, jak wyglądała staropolska biesiada?