Podsumowanie realizacji zadań projektu Piękna Nasza Polska Cała w PS w Brzezince

W I połowie roku szkolnego 2018/2019 realizowany był w naszym przedszkolu Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”.  Był to czas, w którym przygotowywaliśmy się do wyjątkowego  święto Polaków – 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Projekt realizowany był w Przedszkolu Samorządowym w Brzezince od września do grudnia. W realizacji zadań uczestniczyły dzieci ze wszystkich grup wiekowych: Biedronki (3-,4-latki), Jeżyki (4-,5-latki), Kotki (6-latki). W projekt zaangażowane były wszystkie nauczycielki: dyrektor Jolanta Jędras oraz Edyta Bryła, Małgorzata Hebda, Beata Joniec, Anna Mroczek, Jolanta Ogorzała.

Zrealizowaliśmy 17 zadań projektu.

Zadanie 1.

Nauka 4 zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego". Wspólny śpiew hymnu przez dzieci i pracowników przedszkola 9 listopada o godz. 11.11 - Rekord dla Niepodległej oraz podczas Wieczornicy z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadanie 3.

Zorganizowanie z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - Wieczornicy z udziałem władz lokalnych, przedstawicieli placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, rodziców i mieszkańców Brzezinki. Wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". Występ dzieci 4-, 5-, 6-letnich: recytacja wierszy, śpiew piosenek patriotycznych i legionowych, prezentacja tańców: mazura i krakowiaka. Rozwinięcie 10 metrowej flagi Polski.

Zadanie 4.

Dzieci poznały wiele piosenek patriotycznych i legionowych: "Jesteśmy Polką i Polakiem", "Od morza aż do Tatr", "Piosenka młodego patrioty", "Rozkwitały pąki białych róż", "Hej, hej Ułani", "Przybyli Ułani pod okienko", "Maszerują strzelcy". Śpiewały je podczas Dziecięcego Festiwalu  Piosenki Patriotycznej gminy Oświęcim oraz Wieczornicy.

Zadanie 5.

Najstarsze przedszkolaki nauczyły się tańczyć mazura, a młodsze krakowiaka. Oba tańce zostały zaprezentowane podczas Wieczornicy.

Zadanie 6.

W październiku i listopadzie dzieci uczyły się recytować wiersze: "Polska" - Ryszarda Przymusa, " Katechizm polskiego dziecka" - Władysława Bełzy, "Barwy Ojczyste" - Czesława Janczarskiego.

Zadanie 7.

W każdej sali przedszkolnej został zorganizowany kącik patriotyczny, systematycznie wzbogacany o nowe materiały, rekwizyty, książki w związku z realizacją projektu oraz innowacji pedagogicznej "To wydarzyło się naprawdę".

Zadanie 8.

Dzieci sześcioletnie wspólnie wykonały pracę plastyczną: strój ludowy naszego regionu - strój krakowski.

Zadanie 9.

Dzieci poznały i bardzo chętnie bawią się w zabawy ludowe: "Chodzi lisek", " Jawor, jawor", "Uciekaj myszko", " Ciuciubabka".

Zadanie 10.

Według przepisu babć Ani i Zosi dzieci wspólnie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich zakisiły kapustę, a potem wykonały surówkę z kiszonej kapusty.

Zadanie 12.

Wysłaliśmy do pani Ludmiły pocztówkę z naszej miejscowości - Brzezinki.

Zadanie 13.

Każde dziecko z naszego przedszkola pięknie ozdobiło rysunkami i z pomocą pań nauczycielek wypisało kartkę do Powstańca. Wysłaliśmy ponad 60 kartek.

Zadanie 14.

W październiku został zorganizowany konkurs plastyczny. Dzieci wraz z rodzicami wykonały prace na temat: "Moja Mała Ojczyzna". Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 18.10.2018.

Zadanie 15.

Wszystkie dzieci uczestniczyły w Pokazie Mody podczas Dnia Mody Patriotycznej. Były stroje biało - czerwone, stroje ludowe: krakowski, góralski oraz liczne rekwizyty w barwach narodowych z wdziękiem prezentowane przez małe modelki i modeli.

Zadanie 16.

10 października dzieci wspólnymi siłami zasadziły w ogrodzie przedszkolnym "Drzewo Pamięci".

Zadanie 17.

9 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego "To wszystko Polska". Uczestnicy konkursu z rąk pani dyrektor otrzymali nagrody i dyplomy.

Zadanie 18.

Zorganizowaliśmy wycieczkę śladami historii naszej miejscowości. Dzieci zapaliły znicze na płycie Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau w Brzezince.

Zadanie 20.

28 września w każdej z grup wiekowych odbyły się zawody sportowe "Biało - Czerwoni". Po niezwykle ekscytującej rywalizacji i dawce zdrowego wysiłku uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale.

Dodatkowo w naszym przedszkolu we wszystkich grupach, od października do maja realizowana jest innowacja pedagogiczna "To wydarzyło się naprawdę" - dzieci poznają najważniejsze fakty z historii od początków powstania Państwa Polskiego do momentu odzyskania niepodległości.

Dzięki możliwości obserwacji zaangażowania w projekt tak wielu placówek oświatowych w Polsce i poza jej granicami, mamy poczucie udziału w wydarzeniu niezwykłym i bardzo ważnym.