4 i 5 lutego realizujemy w naszym przedszkolu kolejny etap innowacji pedagogicznej „To wydarzyło się naprawdę”.

W tym miesiącu  omawiamy z „Biedronkami”, „Jeżykami” i „Kotkami” temat: Książe, król, prezydent, czyli kto w Polsce rządzi?

Poznajemy: symbole władzy, pochodzenie słowa „król”, sylwetki wybranych królów Polski:

Mieszko I książę, który ochrzcił Polskę, ,Bolesław Chrobry książę, który został królem,

Władysław Łokietek król, którego uratował pająk, Kazimierz Wielki król, który budował zamki,

Jadwiga królowa, która została świętą, Władysław Jagiełło król, który pokonał Krzyżaków,

Zygmunt Stary król, który ufundował wielki dzwon, Zygmunt III Waza król, który przeniósł

stolicę do Warszawy.

Próbujemy odpowiadać na pytania: kto rządził Polską przed wiekami?, od czego pochodzi nazwa „król”, w jakich wyborach mogą brać dzisiaj udział dorośli obywatele naszego kraju?, jak nazywa się obecny prezydent Polski?, jakie było najważniejsze wydarzenie w czasie panowania Mieszka I?, jak nazywano obcięcie włosów chłopca w wieku siedmiu lat?, jak nazywali się żołnierze Mieszka I?, co oznacza „chrobry”?, jak nazywa się koszula z metalowych kółeczek chroniąca rycerzy przed ciosami?, co podarował cesarz niemiecki Otton III Bolesławowi Chrobremu?, gdzie schronił się Łokietek przed wrogami?, gdzie łokietek został ukoronowany na króla Polski?, jakie powiedzenie związane jest z Kazimierzem Wielkim?, jaką szkołę założył Kazimierz Wielki?, ile lat miała Jadwiga, gdy została królem Polski?, komu ofiarowała swoje klejnoty?, skąd pochodził król Jagiełło?, jak nazywał się dzwon na wieży katedry wawelskiej?, jak nazywają się piękne tkaniny – obrazy?, czym pokryty jest dach Kaplicy Zygmuntowskiej?, dokąd Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski?

Zapraszamy do oglądania zdjęć z realizacji innowacji