Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

„NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. na lata 2021-2025”

W ramach „Narodowego programu rozwoju czytelnictwa” Przedszkole Samorządowe w Brzezince otrzyma dofinansowanie na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3 - 6 lat oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Zgodnie z przyjętymi przez przedszkole założeniami, w ramach Programu będziemy realizować:

  1. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – jest to Międzynarodowy Projekt Edukacyjny realizowany w naszym przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022. Celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa, zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych.
  2. „Cała Polska czyta dzieciom” – jest to kampania społeczna, której główne hasło brzmi: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”. Nasze przedszkole angażuje się w akcję poprzez zapraszanie gości do przedszkola, również tych ze środowiska lokalnego, którzy czytają dzieciom wybrane opowiadania lub wiersze.
  3. „Przygarnij książkę czyli nauczmy dzieci miłości do książki” to  kącik wymiany książek.  Ideą kącika wymiany książek jest nieodpłatne przekazywanie książek po to, by jak najwięcej osób mogło je przeczytać i… znowu przekazać dalej. ,,Bookcrossing” - jest to forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych.
  4. „Czas na czytanie” czyli codzienne głośne czytanie dzieciom literatury dziecięcej. Planujemy do akcji zapraszać dziadków i babcie przedszkolaków. Babcie i dziadkowie będą czytać przedszkolakom ulubione bajki ze swojego dzieciństwa.
  5. Wspólnie z Biblioteką Gminną zorganizowanie wykładu dla rodziców i społeczności lokalnej pt.:” Znaczenie głośnego czytania dzieciom w rozwoju przedszkolaka i przyszłego ucznia”.
  6. Konkurs plastycznych dla dzieci i rodziców pt.: „Moja ulubiona bajka”.
  7. Wspólnie z Biblioteką Gminną – oddział w Brzezincezorganizowanie „Pikniku rodzinnego -  Czy znasz polskie legendy”. Podczas pikniku zorganizowany zostanie punkt wymiany książek dla dzieci i rodziców.
  8. Przygotowanie dla rodziców broszury promującejgłośne czytanie dzieciom pt.: „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo”.

 

 

Tagi